fbpx

איפה מותר להטיס רחפן? תקנות הטסה והאם מותר להטיס רחפן ללא רישיון?

איפה מותר להטיס רחפן? תקנות הטסה והאם מותר להטיס רחפן ללא רישיון?

איפה מותר להטיס רחפן

הטסת רחפן ללא רישיון

בעבר, רחפנים היו מאוד יקרים ועיקר השימוש שנעשה בהם היה למטרות צבאיות אשר ברובן היו מסווגות. כיום, הם הפכו להיות זמינים כך שכל אחד יכול לרכוש רחפן ללא שום בעיה. על פי הערכות רשות התעופה האזרחית, יש בישראל למעלה מ- 20 אלף רחפנים.

יצרנים רבים מייצרים רחפנים מסוגים שונים, החל מעבודות מיפוי ומדידה לצורך פרויקטים הנדסיים עד לצילום תמונות בשעות הפנאי. השימוש ברחפנים צפוי רק לגדול עם השנים ויכנס לתחומים נוספים. לדוגמה, בשנים האחרונות מספר חברות מוכרות מתכננות משלוחים באמצעות רחפנים.

השימוש הנרחב ברחפנים מעלה שאלות שונות בנוגע לבטיחות ולשמירה על ביטחון הציבור. מסיבה זו, רשות התעופה האזרחית גיבשה תקנות המסדירות את נושא השימוש ברחפנים. אותן תקנות מתבססות על תקינה דומה שנקבעה בארצות הברית, אך יש בהן התאמות לצרכים של השוק הישראלי. התקנות שגובשו מתייחסות לאזורי טיסה, הנחיות לטיסה והגבלות אישיות הקשורות למפעיל הרחפן. הפרת התקנות מהווה עבירה על החוק המובילה לסנקציות הכוללות קנסות.

אז איפה מותר להטיס רחפן ואיפה לא?

ישנן הנחיות כלליות לגבי האזורים שבהן אסור להטיס, כמו גם מפות של אזורים אסורים לטיסה.

1. זה חיוני לשמור על מרחק בטוח בעת הטסת רחפן. הרחק תמיד לפחות 250 מטרים מכל תשתית, לרבות כבישים, בניינים, שכונות או התקהלויות של אנשים. מרחק זה מסייע להבטיח את בטיחותם של מפעיל הרחפן והציבור. הטסה קרובה מדי לאזורים כאלה עלולה להוות סיכונים לתאונות או הפרעות.

שמירה על מרחק זה עוזרת גם למנוע הפרעה פוטנציאלית למבנים או אנשים סמוכים, ולמזער את הסיכון להתנגשות. הטסה באחריות לא רק שומרת על בטיחות האנשים אלא גם מונעת נזק לרכוש ולרחפן עצמו.

בעת הפעלת הרחפן, תמיד היו מודעים לסביבתכם. הימנע מאזורים שבהם עשויים להיות מכשולים, אנשים או מבנים בלתי צפויים. השהייה במרחק של 250 מטרים מספקת אזור חיץ, המאפשר פעולה בטוחה וזמן תגובה נרחב אם מתרחש משהו בלתי צפוי.

הקפדה על הנחיות אלו עוזרת לקדם שימוש בטוח ואחראי ברחפנים, ומבטיחה שכולם יוכלו ליהנות מהטסה בטוחה ללא סיכונים מיותרים. בדוק תמיד את התקנות המקומיות, מכיוון שהכללים עשויים להשתנות לפי מיקום, אך שמירה על מרחק זה היא נוהג כללי טוב כדי להבטיח בטיחות לכל המעורבים.

2. הטסת רחפן בשכונות מגורים ובאזורים עירוניים דורשת אישור מכמה סיבות חשובות. ללא אישור מתאים, אתה מסתכן בפגיעה בפרטיות התושבים ובשיבוש שלוות הקהילה. אנשים רבים מעריכים את הפרטיות שלהם ועשויים להרגיש לא בנוח עם רחפנים שעפים מעל הראש, מכיוון שהם יכולים לצלם תמונות וסרטונים ללא הסכמה.

בנוסף, אזורים עירוניים מלאים במכשולים שונים כמו מבנים, קווי חשמל ועצים, מה שהופך את פעולת הרחפנים למאתגרת יותר ומגדיל את הסיכון לתאונות. טיסות לא מורשות באזורים אלו עלולות להוות סכנות בטיחותיות משמעותיות, לא רק לרכוש אלא גם לאנשים על הקרקע.

בקבלת רשות אתה מפגין אחריות וכבוד לדאגות הקהילה. זה גם מאפשר לרשויות המקומיות לפקח על פעילות הרחפנים ולהבטיח עמידה בתקנות, וליצור סביבה בטוחה יותר לכולם.

יתרה מכך, בערים רבות יש חוקים ותקנות ספציפיים המסדירים שימוש ברחפנים, וטיסה ללא רשות עלולה לגרום לקנסות או לתוצאות משפטיות אחרות. בדוק תמיד את הכללים המקומיים וקבל את האישורים הדרושים לפני הטסה באזורים אלה.

3. הטסת רחפנים ליד שדות תעופה אסורה בהחלט בשל הסיכונים הבטיחותיים המשמעותיים שהם מהווים למטוסים. חובה לשמור על מרחק של לפחות 2 קילומטרים מכל נקודה במסלול ההמראה. הגבלה זו קיימת כדי למנוע התנגשויות פוטנציאליות בין רחפנים למטוסים, שעלולות לגרום לתאונות קטסטרופליות.

רחפנים עלולים להפריע לפעילות בשדה התעופה, ולסכן את חיי הנוסעים והצוות. אפילו רחפנים קטנים עלולים לגרום לנזק חמור אם הם מתנגשים במטוס, במיוחד במהלך ההמראה או הנחיתה כאשר המטוסים נמצאים בגובה ובמהירויות נמוכות יותר. אלו הם שלבים קריטיים בטיסה, ולכל שיבוש עלולות להיות השלכות חמורות.

שמירה על מרחק בטוח מבטיחה שרחפנים לא יכנסו למרחב אווירי מבוקר, שם הם עלולים לשבש את פעולות בקרת התעבורה האווירית. זה גם ממזער את הסיכון להפרעות איתות, שעלולות לפגוע בבטיחות הרחפן והמטוסים הסמוכים כאחד.

הקפדה על תקנות אלו היא לא רק דרישה משפטית אלא גם אחריות חיונית לכל מפעילי הרחפנים. היו תמיד מודעים לסביבתכם והימנעו מלהטיס ליד שדות תעופה או מסלולי טיסות. בכך אתה תורם לבטיחות הכללית של קהילת התעופה ומסייע במניעת תאונות.

4. הטסת רחפנים במקומות אסטרטגיים וביטחוניים, כגון תחנות כוח, בתי כלא, מתקני משטרה, שטחי אש, בסיסים צבאיים ואזורי גבול, אסורה בהחלט בשל הסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בכך. אזורים אלו הם קריטיים לביטחון הציבור ולביטחון הלאומי, ופעילות לא מורשית של רחפנים עלולה להוות איום וסכנה.

במקומות כמו תחנות כוח ובסיסים צבאיים, רחפנים יכולים להפריע לפעולות רגישות או לאסוף מידע מודיעיני שעלול לשמש בזדון. באופן דומה, בתי כלא ומתקני משטרה חשופים לפרצות אבטחה, מכיוון שניתן להשתמש ברחפנים כדי לעקוב אחר מקומות אלה.

אזורי שריפה מסוכנים במיוחד, שכן רחפנים עלולים להפריע למאמצי תגובת חירום. כבאים ומגיבים ראשונים מסתמכים על תמיכה אווירית, ורחפנים לא מורשים עלולים להפריע לפעילותם ולעכב התערבויות קריטיות.

יתרה מכך, באזורי גבול, רחפנים יכולים להיחשב בטעות כאיום ביטחוני, מה שעלול להוביל לתוצאות חמורות. טיסה במקומות אלה ללא רשות עלולה לגרום לתביעה משפטית, קנסות או אפילו החרמת הציוד שלך.

כדי להבטיח בטיחות ותאימות, בדוק תמיד את התקנות המקומיות והימנע מטיסות ליד כל אזור אסטרטגי או רגיש לאבטחה. על ידי כיבוד הגבולות הללו, אתה תורם לביטחון הציבור ועוזר לשמור על שלמות השירותים והתשתיות החיוניים.

מידע נוסף ניתן למצוא בפרק א׳-17 בפמ״ת.

הגבלת גובה טיסה

בנוסף להגבלות של איפה מותר להטיס רחפן, ישנן גם מגבלות חשובות על גובה הטיסה. אסור להטיס בגבוה של יותר מ-50 מטר מעל פני הקרקע ללא אישור מתאים. הגבלה זו קיימת כדי להבטיח את בטיחות התנועה האווירית ולמנוע התנגשויות פוטנציאליות עם כלי טיס אחרים.

בעת הטסת רחפן, חשוב לשמור על קשר עין רציף עם המכשיר. זה לא רק מבטיח שהרחפן מופעל בבטחה אלא גם עוזר למפעיל הכלי להגיב במהירות לכל סכנה או מכשול אפשרי. איבוד טווח הראייה של הרחפן עלול להוביל לתאונות, במיוחד בסביבות צפופות או מורכבות.

הטסה בגבהים של עד 100 מטר מעל פני הקרקע מותרת רק לבעלי רישיון מטיס. דרישה זו מבטיחה שלמפעילים יש את ההכשרה והידע הדרושים להתמודדות עם הרחפן באחריות בגבהים גבוהים יותר. בעלי רישיון מטיס מודעים לסיכונים ולאחריות הנוספים הקשורים לטיסות בגובה רב.

הקפדה על מגבלות גובה אלו חיונית לשימוש בטוח ואחראי ברחפן. זה עוזר להגן על משתמשי מרחב אוויר אחרים ומבטיח שפעולות רחפנים לא יפריעו למטוסים מאוישים. בדוק תמיד את התקנות המקומיות וטוס בגבולות הגובה המותרים כדי לתרום לבטיחות המרחב האווירי הכולל.

איפה אפשר להטיס רחפן

האם מותר להטיס רחפן ללא ניסיון?

שימוש ברחפן למטרות מסחריות דורש רישיון מטיס. 

אבל, הדרישות לשימוש ברחפן עבור מטרות פנאי וספורט הן לא זהות לשימוש מסחרי שלהלן:

1. הטסת רחפנים קטנים במשקל של מתחת ל-250 גרם, המשמשים לפנאי וספורט, אינם דורשים רישיון. רחפנים קלים אלו נחשבים בטוחים לשימוש פנאי, ומאפשרים לחובבים ליהנות מהתחביב ללא צורך בהכשרה או רישום מקיפים. הם אידיאליים למתחילים, ומספקים דרך פשוטה ונגישה להתנסות בהטסת רחפן.

עם זאת, רחפנים גדולים יותר, במשקל של מעל 250 גרם ועד 2 טון לכל היותר, חייבים להיות רשומים ברשות התעופה האזרחית ככלים מסחריים. רישום זה חיוני להבטחת בטיחות ואחריות בפעילות רחפנים. רחפנים מסחריים משמשים לעתים קרובות למטרות שונות, כולל צילום, מדידות ובדיקות, מה שהופך את זה חיוני שהמפעילים יצייתו לתקנות וישמרו על תקני בטיחות גבוהים.

הרישום ברשות התעופה האזרחית כרוך בעמידה בדרישות ספציפיות ובעמידה בהנחיות שנועדו להגן על בטיחות הציבור ושלמות המרחב האווירי. תהליך זה מסייע להבטיח שהמפעילים יהיו מוסמכים ומודעים לאחריות הכרוכה בהטסת רחפנים גדולים יותר.

על ידי הבחנה בין רחפנים קטנים המשמשים לפנאי לרחפנים מסחריים גדולים יותר, ניתן לשמור על איזון בין נגישות לבטיחות. בין אם למטרות פנאי או מסחריות, הקפדה על הנחיות אלו חיונית לשימוש אחראי ברחפנים ולהגנה על האינטרסים הן של מפעילי הרחפנים והן של הציבור הרחב.

2. תהליך הרישום לרחפנים מתבצע באופן מקוון ודורש את פרטי בעל הרחפן. שלב זה חיוני לשמירה על אחריות והבטחה שלכל רחפן יהיה מספר זיהוי שדרכו ניתן יהיה לאתר את בעליו. בהרשמה, הבעלים מסכימים לפעול לפי הנחיות ותקנות הבטיחות המסדירות את פעולות הרחפנים.

בנוסף לרישום, גם בעל הרחפן וגם המפעיל חייבים לבצע מבחן תיאוריה מקוון. מבחן זה מעריך את הידע שלהם על הכללים וההגבלות הקשורים להטסת רחפן. הוא מכסה נושאים חיוניים כמו תקנות המרחב האווירי, פרוטוקולי בטיחות ודאגות לפרטיות, ומבטיח שהמפעילים מודעים היטב לגבי אחריותם.

המבחן התיאורטי נועד להבטיח שלמפעילי הרחפן יש הבנה מעמיקה כיצד להפעילו בצורה בטוחה וחוקית.

עמידה במבחן זה היא חובה להפעלת רחפנים גדולים יותר, המשקפת את המחויבות לשימוש בטוח ואחראי ברחפן. על ידי הבטחת הידע של הבעלים והמפעילים, תהליך הרישום והבדיקה מסייע בקידום תרבות של בטיחות ותאימות, תוך הגנה הן על קהילת הרחפנים והן על הציבור הרחב

3. הרישום של רחפן כרוך בתשלום אגרה בסך 500 ש”ח. ניתן לרשום בעלות על רחפן החל מגיל 16. תהליך הרישום מבטיח שהרחפן יזוהה ויקושר לבעליו, מה שמקדם בטיחות ואחריות בשימוש ברחפנים. אגרה זו תומכת בתחזוקה ובניהול של תקנות הרישוי, תוך הבטחת עמידה בסטנדרטים הנדרשים לשימוש בטוח ברחפנים.

הרישום מאפשר מעקב אחר הרחפן במקרה של אירועים או תאונות, ומסייע באכיפת התקנות. בנוסף, הוא מעודד את המפעילים להיות מודעים לחוקים ולהנחיות, ולפעול בהתאם להם, כדי לשמור על הבטיחות הציבורית.

4. כל רחפן, ללא קשר למשקלו, חייב לשאת סימני זיהוי הכוללים את פרטי הבעלים. תקנה זו חלה אפילו על רחפנים קטנים יותר מתחת ל-250 גרם. מטרת סימני הזיהוי הללו היא להבטיח אחריות ועקיבות, לקדם שימוש אחראי ברחפנים.

זיהוי ברור על הרחפן מסייע לרשויות לעקוב אחר הבעלים במקרה של תקריות או תאונות, ומבטיח שהמפעילים מצייתים לתקנות הבטיחות. זה גם מסייע במציאת רחפנים שאבדו, מכיוון שהמידע של הבעלים זמין בקלות.

דרישה זו מדגישה את החשיבות של בעלות אחראית על רחפנים. על ידי הצגת פרטי הבעלים, המפעילים מודעים לאחריותם ובצורך למלא אחר כל ההנחיות והתקנות. זה משמש כגורם חיוני בהפעלות לא בטוחות או לא חוקיות, מכיוון שניתן לאתר בקלות רחפנים לבעליהם.

סימני זיהוי תורמים לביטחון הציבור ולאמון בפעילות רחפנים. הם עוזרים להבטיח שכל משתמשי הרחפנים, ללא קשר לגודל המכשירים שלהם, אחראים למעשיהם. תקנה זו משקפת מחויבות לשמירה על סביבה בטוחה ומאובטחת הן לחובבי הרחפנים והן לקהל הרחב, תוך טיפוח אמון ואחריות בתוך קהילת הרחפנים.

5. הפעלת רחפן תחת השפעת אלכוהול או סמים אסורה בהחלט. תקנה זו נועדה להבטיח את שלומם של מפעיל הרחפן והציבור. שימוש בחומרים פוגע בכושר השיפוט, בקואורדינציה ובזמני התגובה, ומגביר את הסיכון לתאונות ותקלות.

הטסת רחפן דורשת תשומת לב מלאה ויכולת לקבל החלטות מהירות. כשהם תחת השפעה, המפעילים עלולים לאבד שליטה, מה שיוביל למצבים מסוכנים, לרבות התנגשויות עם אנשים, רכוש או כלי טיס אחרים. תקריות כאלה עלולות לגרום לנזק משמעותי ולגרום להשלכות משפטיות על המפעיל.

יתרה מכך, שימוש אחראי ברחפנים כרוך בשמירה על תקנות והנחיות שונות. כושר שיפוט לקוי יכול להוביל להפרות של כללי המרחב האווירי, ולסכן משתמשי מרחב אוויר אחרים. חיוני למפעילים לשמור על מחשבה צלולה כדי לנווט בתקנות אלו ביעילות.

על ידי איסור הפעלת רחפן תחת השפעה, הרשויות שואפות להגן הן על הקהילה והן על שלמות המרחב האווירי. מפעילים מעודדים לתת עדיפות לבטיחות ולהבטיח שהם מסוגלים באופן מלא לשלוט ברחפנים שלהם. תקנה זו מדגישה את חשיבות ההתנהגות האחראית והצורך במניעת סיכונים מיותרים, תוך קידום חוויה בטוחה ומהנה לכל חובבי הרחפנים.

6. אסור בהחלט לעסוק בשימוש מסחרי ברחפן ללא רישיון מטיס תקף, תעודת מפעיל אווירי, ביטוח, מספר זנב ותעודת כשירות אווירית. דרישות אלו חיוניות כדי להבטיח את הבטיחות והמקצועיות של פעולות רחפנים מסחריות.

רישיון מטיס מוכיח שלמפעיל יש את ההכשרה והכישורים הדרושים כדי לטפל בבטחה ברחפן. זה מבטיח היכרות עם התקנות, פרוטוקולי הבטיחות וניהול המרחב האווירי, ומפחית את הסיכון לתאונות.

תעודת מפעיל אווירי מעידה כי המפעיל מוסמך לבצע פעילות מסחרית תוך הקפדה על תקנים תפעוליים מחמירים. זה מבטיח שהרחפן מוטס באחריות ובגבולות החוקיים.

ביטוח חיוני לכיסוי התחייבויות ונזקים פוטנציאליים שעלולים להיווצר במהלך הפעילות. הוא מספק הגנה הן למפעיל והן לצדדים שלישיים במקרה של תאונות או נזק לרכוש.

מספר זנב הוא מזהה ייחודי עבור הרחפן, המבטיח מעקב ואחריות. זה עוזר לרשויות לעקוב אחר בעלי הרחפן ועל ההיסטוריה התפעולית שלו.

לבסוף, תעודת הכשירות האווירית מאשרת שהרחפן במצב תפעול בטוח. תחזוקה שוטפת ובדיקות נחוצות כדי לשמור על הכנה לטיסה של הרחפן.

דרישות אלה מקדמות ביחד פעולות רחפנים מסחריות אחראיות ובטוחות והגנה על בטיחות הציבור.

שאלות תשובות:

1. שאלה: מי יכול להטיס רחפנים?
תשובה:
כל עוד משקל הרחפן הכולל הוא מתחת ל-250 גרם, כל אחד יכול להטיס רחפן.
אם הרחפן הינו מעל 250 גרם תהיו חייבים לרשום את הרחפן ברשות התעופה האזרחית ככלים מסחריים.

2. שאלה: מאיזה גיל ניתן להטיס רחפן?

תשובה: ניתן להטיס לבד רחפן מגיל 15.5, מגיל 12 ניתן בליווי מבוגר.

3. שאלה : איפה אפשר להטיס רחפן בלי רישיון?
תשובה :
במקומות פתוחים, כך שלא תהיה הפרעה לא למבנים ולא למקומות מאוכלסים. חשוב לבדוק גם שהמקום בו את מטיסים לא נמצא ליד תחנות כוח, בתי כלא, מתקני משטרה, שטחי אש, בסיסים צבאיים ואזורי גבול.

4. איפה אסור להטיס רחפן?
תשובה:
אין להטיס רחפן במרחק הקטן מ-250 מטרים מכל תשתית אפשרית, כמו כבישים, מבנים, שכונה או התקהלות של בני אדם.

5. שאלה : על הרחפן לשאת פרטי זיהוי?
תשובה :
כן בהחלט! על הרחפן לשאת מספר זנב ואת פרטי הבעלים.

6. שאלה: האם יש הגבלת גובה להטת רחפנים?

תשובה: חל איסור להטיס רחפן בגובה העולה על 50 מטר מגובה פני הקרקע, וחובה לשמור על קשר עין רציף עם הרחפן.

הטסה בגובה של עד 100 מטר מגובה פני הקרקע אפשרית רק עם רישיון מטיס.

מאמרים

השלבים לבקשת אגרה

השלבים לבקשת אגרה ותשלומה ברת”א השלבים לבקשת אגרה ותשלומה ברת”א חניכים יקרים, על מנת להוציא רישיון יש לשלם אגרות לרשות

קרא עוד »
רישיון רחפן
מאמרים

רישיון רחפן

רישיון רחפן רישיון רחפן הטסת רחפן מגיעה עם דרישות חוקיות ספציפיות, במיוחד אם אתה משתמש בו לכל דבר אחר מלבד

קרא עוד »
חוקי הטסת רחפנים
מאמרים

חוקי הטסת רחפנים

חוקי הטסת רחפנים חוקי הטסת רחפנים מדוע חשוב להקפיד על חוקי הטסת רחפנים בישראל? חוקי הטסת רחפנים נולדו מתוך ההבנה

קרא עוד »
כל הזכויות שמורות לDRONE OPTIONS
דילוג לתוכן